Płyn oksydacyjny – jak działa i jak go używać?
Na rynku płynów pielęgnacyjnych niezaprzeczalny prym wiodą płyny wielofunkcyjne z uwagi na ich dużą dostępność oraz prostotę użytkowania.
Służą one do czyszczenia, dezynfekcji oraz przechowywania soczewek kontaktowych. Na popularności zyskują jednak ostatnio również płyny oksydacyjne z uwagi na ich jeszcze większą skuteczność, bakteriobójcze właściwości oraz brak konserwantów. Są one jednak bardziej złożone w użytkowaniu – dlaczego?
Czym są płyny oksydacyjne?
Płyny oksydacyjne wykorzystują do procesu oczyszczania i dezynfekcji, nadtlenek wodoru 3%, który musi zostać zneutralizowany w procesie użytkowania, by być w pełni bezpieczny dla naszych soczewek i oczu. Może to odbywać się poprzez dwustopniowy lub jednostopniowy proces dezynfekcji. Pierwszy z wymienionych do neutralizacji wymaga zastosowania dwóch czynników neutralizujących. Drugi z procesów dezynfekujących odbywa się dzięki zastosowaniu pojemnika z dyskiem katalizatora. Oba procesy muszą trwać minimum 6 godzin, których nie powinniśmy przerywać, gdyż tylko w taki sposób możliwe jest przeprowadzenie prawidłowego i bezpiecznego procesu dezynfekcji. Takiego płynu nie możemy stosować bezpośrednio na oczy, ani na soczewki kontaktowe. Może być on stosowany tylko i wyłącznie przy użyciu dedykowanego pojemnika do płynu a minimalny czas przechowywania soczewek kontaktowych w płynie to 6 godzin. Dzięki takiemu działaniu płynu, nie musimy mechanicznie czyścić soczewek poprzez pocieranie, gdyż cały proces neutralizacji usuwa wszelkie białka i lipidy z powierzchni szkieł kontaktowych.
Przykładem płynu oksydacyjnego z jednostopniowym procesem neutralizacji nadtlenku wodoru jest EyeLove Peroxide składający się z 3% roztworu nadtlenku wodoru ze stabilizowanym systemem buforowym bez żadnych dodatków konserwujących, wraz z dołączonym specjalnym pojemnikiem na soczewki z platynowym dyskiem katalizatora.
Dlaczego warto używać płynu oksydacyjnego?
Każdy użytkownik soczewek kontaktowych wie, że higiena, a więc prawidłowo przeprowadzona pielęgnacja soczewek wielokrotnego użytku jest kluczem do bezpiecznego i komfortowego ich noszenia. Szczególnie teraz w dobie zagrożenia koronawirusem staje się to podwójnie ważne dla nas wszystkich. Płyny oksydacyjne różnią się od podstawowych płynów wielofunkcyjnych właśnie większą kompleksowością i skutecznością w usuwaniu wszelkich bakterii, zarazków i zanieczyszczeń. Czyszczą bowiem soczewki w stu procentach z wspomnianych szkodliwych czynników. Używając płynu oksydacyjnego dbasz zatem o najwyższą dezynfekcję i zwiększasz bezpieczeństwo użytkowania soczewek. Z uwagi na brak konserwantów, płyny oksydacyjne są polecane szczególnie alergikom oraz osobom o bardzo wrażliwych oczach, ale każdy powinien ich wypróbować.
Pamiętajmy również o higienie rąk przed każdym założeniem czy zdjęciem soczewek – dokładnie myjmy i suszmy dłonie przed każdorazowym dotknięciem twarzy czy oczu.
Jak używać płynu oksydacyjnego?
Korzystanie z płynu oksydacyjnego nie może być stosowane w taki sam sposób jak płynu wielofunkcyjnego, stąd jego odmienne działanie i większa skuteczność. Wraz z płynem oksydacyjnym takim jak EyeLove Peroxide, dołączony jest specjalny pojemniczek z dyskiem katalizatora i koszyczkiem, w którym należy umieścić soczewki kontaktowe. Po ich zamknięciu w koszyczku, nalewamy do pojemnika płyn i zanurzamy soczewki w pozycji pionowej oraz zakręcamy. Nie wstrząsajmy pojemniczkiem ani nie obracajmy go – starajmy się utrzymać pozycję pionową pojemniczka. Gdy rozpocznie się proces neutralizacji, zauważalne będą bąbelki powietrza ulatujące ku górze pojemnika, to znak, że wszystko jest w porządku. Po upływie co najmniej 6 godzin, proces zakończy się, a my możemy założyć soczewki bezpośrednio na oczy.
Użytkując płyn oksydacyjny powinniśmy przestrzegać kilku zasad, by działanie było skuteczne a także bezpieczne dla naszych oczu i soczewek:
- nie zakraplamy oczu płynem oksydacyjnym takim jak EyeLove Peroxide,
- nie przerywamy procesu dezynfekcji soczewek w płynie oksydacyjnym przed upłynięciem 6 godzin, gdyż w innym przypadku może wystąpić uczucie pieczenia oczu,
- nie płuczemy soczewek kontaktowych ani pojemnika płynem oksydacyjnym, gdyż preparat nadtlenku wodoru niepoddany 6-godzinnej neutralizacji może poparzyć nasze oko,
- nie mieszamy płynu oksydacyjnego ze zwykłym płynem wielofunkcyjnym,
- używamy tylko pojemnika dołączonego do płynu oksydacyjnego, nie korzystajmy ze zwykłego pojemniczka dołączanego do płynu wielofunkcyjnego.
- płyn należy chronić przed dziećmi i przechowywać poza ich zasięgiem,
- płynu używamy tylko przez trzy miesiące po otwarciu i nie używamy po dacie przydatności.
Przed użyciem płynu oksydacyjnego, zapoznajmy się z instrukcją dołączoną do produktu i postępujmy zgodnie z jego przeznaczeniem.