Pielęgnacja soczewek kontaktowych – czy naprawdę jest taka ważna?
Jak pielęgnować soczewki kontaktowe, by zapewniały komfort i nie ulegały uszkodzeniom? Poznaj najważniejsze zasady jak prawidłowo dbać o soczewki wielokrotnego użytku.
Pielęgnacja to nieodłączna część użytkowania soczewek kontaktowych w trybie dwutygodniowym, miesięcznym, czy kwartalnym. Na ich powierzchni gromadzą się bowiem osady lipidowo-białkowe, którymi żywią się bakterie. Dlatego tak istotne jest systematyczne czyszczenie szkieł kontaktowych z zanieczyszczeń.
Co jest potrzebne do pielęgnacji soczewek kontaktowych?
Do pielęgnacji soczewek kontaktowych potrzebujesz tylko dwóch dodatkowych akcesoriów: płynu i pojemnika. Warto pamiętać, że mimo czyszczenia naszych soczewek kontaktowych odpowiednim płynem, należy zawsze myć ręce przed zdjęciem soczewki z oka, a także przed ponownym założeniem.
Jak pielęgnować soczewki kontaktowe przy pierwszym użyciu?
Każda nowa soczewka kontaktowa wyciągana ze sterylnego blistra jest gotowa do użycia. Nie musi być dodatkowo oczyszczana płynem. Dopiero przy ich zdejmowaniu jest to wymagane.
Pielęgnacja soczewek kontaktowych krok po kroku
Pierwszym krokiem jest umycie rąk. Następnie należy wypłukać pojemnik płynem pielęgnacyjnym, aby usunąć ewentualny kurz i zanieczyszczenia. Po opłukaniu napełniamy pojemnik płynem. Teraz możesz przystępować do zdjęcia soczewki z jednego oka.
Po jej wyjęciu, kładziemy ją na wyprostowanej dłoni i skrapiamy płynem, następnie jednym palcem pocieramy ją i czyścimy soczewkę z obu stron, następnie opłukujemy ją płynem. Tak przygotowaną soczewkę kontaktową możemy włożyć do jednej z komór pojemnika wypełnionej płynem. Soczewka powinna być całkowicie w nim zanurzona.
Z drugą soczewką postępuj tak samo. Jeśli używasz soczewek kontaktowych o dwóch różnych mocach – koniecznie pilnuj by nie zamienić ich w pojemniku! Zwróć uwagę, że pojemniki mają zazwyczaj oznaczenia lub inne kolory dla rozróżnienia: prawe i lewe oko. np. pojemnik na soczewki bezokularow.pl.
Do wyboru są również pojemniki tradycyjne oraz antyseptyczne zwalczające bakterie - dzięki cienkiej warstwie srebra niszczą nawet 99,9% bakterii zanieczyszczających ludzkie oko. Z płynem pielęgnacyjnym zapewniają podwójną ochronę dla soczewek kontaktowych.
Istotną kwestią jest również fakt, że należy wylewać płyn z pojemnika po każdorazowym wyjęciu z niego soczewek kontaktowych. Przed ponownym użyciem pudełeczka należy pamiętać również o jego przepłukaniu, a także o regularnej wymianie pojemnika na zupełnie nowy – zalecane jest to co miesiąc.
Pielęgnacja soczewek kontaktowych – termin ważności płynu warunkiem higieny
Odpowiadając na pytanie jak pielęgnować soczewki kontaktowe, musimy podkreślić jak ważna jest data ważności płynu do soczewek. Zwróć uwagę, że każdy taki preparat ma określony czas zdatności do użycia od dnia otwarcia. Rzecz w tym, że otwarty płyn do soczewek ma kontakt z powietrzem. Jego właściwości stopniowo mogą ulegać zmniejszeniu.
Po upływie najczęściej 30 dni od chwili pierwszego użycia – preparat traci swoje zdolności dezynfekcyjne i nie likwiduje bakterii. Używanie go po tej dacie ważności oznacza ryzyko infekcji oka.
Wybierając płyn do soczewek musisz wziąć pod uwagę częstotliwość, z jaką czyścisz soczewki. Niekiedy indywidualne skłonności lub warunki pracy powodują, że soczewki wymagają częstszego przemywania. Czasem użytkownicy korzystają z soczewek w trybie całodobowym i zużywają mniejsze ilości preparatu pielęgnacyjnego.
Dlatego należy dostosować wybór pojemności produktu do naszych potrzeb. Większe opakowania są bardziej ekonomiczne. Jeżeli jednak płynu nie zużyjemy w odpowiednim czasie – zmarnuje się.
Jak pielęgnować soczewki jednodniowe? Wcale!
Zastanawiasz się jak pielęgnować soczewki jednodniowe? Wielką zaletą tych produktów jest brak potrzeby dodatkowych zabiegów i czynności. Największą popularność wśród jednodniowych soczewek zyskały EyeLove Comfort 1-Day, EyeLove Exclusive 1-Day, Acuvue Oasys 1-Day, a także Dailies Total1.
W przypadku soczewek jednodniowych rano aplikujemy nową pochodzącą ze sterylnego blistra zamkniętego fabrycznie przez producenta. Wieczorem soczewkę ściągamy i wyrzucamy do kosza. Używanie soczewek jednodniowych daje gwarancję sterylności produktu przy każdorazowym zakładaniu. Jest to higieniczne i bezpieczne dla oka.
Rodzaje płynów pielęgnacyjnych
Na rynku istnieje szeroki wybór różnego rodzaju płynów pielęgnacyjnych do soczewek miękkich. Wiele tych najnowszych łączy w sobie kilka funkcji – skutecznie oczyszcza czy dezynfekuje. Przykładem takich produktów są m.in. EyeLove Comfort, Renu Multiplus czy Opti-Free Express.
W ofercie płynów pielęgnacyjnych są również produkty klasy premium, których właściwości zapewniają jeszcze bardziej nawilżone soczewki kontaktowe, a tym samym większy komfort noszenia. Są to m.in. BioTrue, ze składem inspirowanym ludzkimi łzami, a także EyeLove Comfort Plus, zawierający dodatkowo hialuronian sodu, który regeneruje i nawilża – a to sprawia, że odczuwamy dodatkowy komfort i świeżość. Alcon wypuścił też płyn Opti-Free PureMoist, który może zapewnić soczewkom kontaktowym nawilżenie do 16 godzin w ciągu dnia.
Jak pielęgnować soczewki płynem oksydacyjnym?
Dostępne są również płyny oksydacyjne, które nie wymagają pocierania ani płukania soczewek kontaktowych – ważne jednak, by korzystać z nich w określony sposób, opisany przez producenta.
Soczewki kontaktowe należy przechowywać w płynie co najmniej sześć godzin, koniecznie w pojemniku dołączonym do opakowania wyposażonym w dysk neutralizujący. Wszystko dlatego, że w składzie produktu znajdziemy 3% roztwór nadtlenku wodoru. Dopiero po upływie wskazanego czasu, płyn zostaje zneutralizowany do delikatnego roztworu soli fizjologicznej.
Pamiętaj, by nie nalewać płynu do pojemnika zanim nie włożymy do niego soczewki – inaczej proces neutralizacji może zacząć się wcześniej.
Takie produkty bardzo dobrze oczyszczają soczewki z osadów białkowych i nie zawierają konserwantów, dlatego szczególnie nadają się dla alergików. Przykładami takich płynów są np. AOSEPT PLUS, a także Refine One Step od Cooper Vision.
Jak pielęgnować soczewki twarde?
W przypadku bardziej złożonych wad wzroku, wymagane jest stosowanie soczewek kontaktowych twardych. Sam proces ich czyszczenia jest bardzo podobny do tego stosowanego przy soczewkach miękkich – zasadniczą różnicą jest jednak używanie zupełnie innego płynu – właśnie do soczewek kontaktowych twardych. Składy płynów różnią się bowiem od siebie. Jednymi z przykładów takich produktów są EYEYE B5 Active, Wöhlk Reinigung oraz EYEYE Perfect Polisher.