4 zasady ściągania soczewek kontaktowych
Wiele początkujących osób jest zniechęcona do korzystania z soczewek kontaktowych ze względu na proces ich zakładania i zdejmowania. Jeśli należysz do takiego grona, sprawdź nasze 4 zasady ściągania soczewek kontaktowych, które pomogą Tobie w tym procesie.
4 najważniejsze zasady w trakcie ściągania soczewek kontaktowych
Przede wszystkim pamiętaj o tym, by rozluźnić się przed ściągnięciem soczewek kontaktowych. Wtedy cały proces pójdzie Ci znacznie szybciej i sprawniej. Poza tym naprawdę nie ma się czym denerwować, bo choć na początku ta czynność może Ci się wydawać nieprzyjemna, to jednak z czasem stanie się zupełnie naturalna. Dla zwiększenia swojego komfortu w trakcie ściągania soczewek możesz też użyć kropli nawilżających. Poza tym koniecznie stosuj się również do zasad, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
1. Dokładnie umyj ręce
Bardzo ważne jest to, żeby każde dotknięcie soczewek było poprzedzone dokładnym umyciem rąk. Dzięki temu zyskasz pewność, iż pozbyłeś się wszystkich zanieczyszczeń, które mogły znajdować się na ich powierzchni. Najlepiej, jeżeli skorzystasz z mydła bądź płynu antybakteryjnego, ponieważ to właśnie te preparaty gwarantują największą skuteczność. Gdy już jesteś przekonany o tym, że Twoje ręce są czyste, dokładnie je osusz. Szczególnie istotne jest to, by palce i środek dłoni był suchy.
Pamiętaj o tym, by nie lekceważyć kroków związanych z zachowaniem odpowiedniej higieny, ponieważ brudne ręce mogą doprowadzić do powstania wielu infekcji. Poza tym drobne zanieczyszczenia często wywołują podrażnienia na powierzchni gałki ocznej, co powoduje spory dyskomfort w trakcie noszenia soczewek.
2. Ustal odpowiednią kolejność
W trakcie ściągania soczewek istotne jest to, żebyś zaczął od odpowiedniego oka. Tak naprawdę sam ustalasz kolejność i chodzi tu przede wszystkim o to, abyś zawsze wiedział, która soczewka należy do danej gałki ocznej. Dlatego np. zacznij od prawego oka, a następnie odłóż soczewkę do prawej komory specjalnego pojemnika z płynem. Wtedy skutecznie zminimalizujesz ryzyko związane z pomyłką. Ma to ogromne znaczenie, jeżeli masz dwie różne wady wzroku.
Zwróć uwagę na to, że istnieje jeden wyjątek, kiedy nie musisz ustalać kolejności ściągania soczewek. Dotyczy to sytuacji, gdy nosisz jednodniowe soczewki kontaktowe. Wtedy nie przechowujesz ich w specjalnym pojemniku, tylko od razu wyrzucasz do śmieci, więc nie ma ryzyka związanego z tym, że na drugi dzień pomylisz się i założysz nieodpowiednią soczewkę.
3. Odchyl powieki i zdejmij soczewki
Zauważ, że najlepszym rozwiązaniem jest zdejmowanie soczewek przed lustrem. Wtedy możesz jeszcze lepiej kontrolować swoje ruchy, ale też zachowasz większą precyzję. Poza tym ogromne znaczenie ma Twoja postawa, gdyż przyjęcie odpowiedniej może Ci ułatwić zdejmowanie soczewek. Dlatego wyprostuj się i skieruj wzrok ku górze. Następnie przy pomocy środkowego palca odchyl dolną powiekę. Wtedy zyskasz łatwiejszy dostęp do soczewki. Później delikatnie dotknij dolną krawędź soczewki przy pomocy palca wskazującego i zsuń ją w dół oka. Do wykonania następnego kroku potrzebne Ci są dwa place, czyli kciuk i wskazujący — ściśnij je lekko i zdejmij soczewkę. Jeżeli czujesz, że Twoje gałki oczne są suche bądź lekko podrażnione, skorzystaj z kropli nawilżających. Wtedy z łatwością ściągniesz soczewki, ponieważ jest to znacznie prostsze, gdy oczy są lekko zwilżone. Możesz też korzystać z tej pomocy na samym początku swojej przygody z soczewkami, gdy dopiero uczysz się ich prawidłowego zdejmowania.
4. Przechowuj soczewki w odpowiednich warunkach
Gdy tylko zdejmiesz soczewki kontaktowe, zadbaj o to, by przechowywać je w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem. Jeszcze wcześniej koniecznie umyj wykorzystane soczewki przy pomocy specjalistycznego płynu pielęgnacyjnego. Jak to zrobić dobrze? Połóż soczewkę na wnętrzu dłoni i nanieś kilka kropli roztworu na soczewkę. Następnie potrzyj palcem z każdej strony by usunąć mechanicznie wszelkie osady z powierzchni szkieł kontaktowych. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby mieć negatywny wpływ na Twój wzrok. Poza tym stosuj specjalnie do tego przeznaczony preparat, a wtedy soczewki będą Ci dobrze służyły przez dwa tygodnie, miesiąc lub nawet rok — w zależności od tego, na jaki rodzaj postawisz.