Korekta wad wzroku

Krótkowzroczność
Kto zostaje krótkowidzem?

Krótkowzroczność, to bardzo często występująca wada wzroku, na którą cierpi ponad 23% Europejczyków. Zarówno dzieci jak i dorośli mogą być krótkowzroczni, ale zazwyczaj krótkowzroczność jest pierwszy raz diagnozowana u dzieci w wieku szkolnym. Krótkowzroczność zazwyczaj pogłębia się u nastolatków u których następuję wzrost długości gałki ocznej. Krótkowzroczność zazwyczaj stabilizuje się w wieku dorosłym.

Przyczyny krótkowzroczności

Krótkowzroczność najczęściej spowodowana jest tym, że Twoje oko jest nieco dłuższe niż powinno być lub rogówka jest zbyt stroma (ta przyczyna jest rzadsza). Krótkowzroczność nie jest spowodowana problemami z mechanizmem ułatwiającym wyostrzanie obrazu znajdującego się w różnych odległościach. Przyczyna występowania krótkowzroczności nie jest jednak do końca poznana.

Korekcja krótkowzroczności soczewkami kontaktowymi

Jedną z najnowocześniejszych metod korekcji krótkowzroczności jest zastosowanie soczewek kontaktowych. Osoby krótkowzroczne mogą już po pierwszym założeniu soczewek kontaktowych odkryć zalety tej metody korekcji:

  • Obraz jest naturalnej wielkości, nie jest on pomniejszony jak to często bywa w szkłach okularowych
  • Soczewki kontaktowe nie zniekształcają obrazu, szczególnie docenią to osoby z wyższymi wadami wzroku
  • Przy spojrzeniu tzw. „kątem oka” obraz jest nadal wyraźny
  • Soczewki kontaktowe nie zaparowują, nie zsuwają się i można w nich uprawiać sport

Nadwzroczność

Popularnie nazywana dalekowzrocznością jest drugą obok krótkowzroczności najczęściej spotykaną wadą refrakcyjną wzroku.

Występuje, gdy rogówka jest zbyt płaska lub oko jest zbyt krótkie. Powoduje to, że promienie dostające się do oka nie są dostatecznie skupiane i obraz powstaje za siatkówką. W rezultacie soczewka jest zmuszona do nieustannego wysiłku, żeby skupić promienie światła na siatkówce.

Dalekowidz, aby ostro widzieć przedmioty odległe, musi akomodować, a chcąc widzieć ostro przedmioty z bliska, musi akomodować jeszcze mocniej.

Stałe napięcie akomodacji może prowadzić do zaburzeń w całym układzie mięśniowym oka, łącznie z zezem.

Objawy dalekowzroczności

Początkowo objawy mogą być bardzo słabo widoczne lub wręcz niedostrzegalne. Z wiekiem pojawiają się coraz większe trudności przy patrzeniu z bliska, a ostatecznie nawet odległe obiekty stają się niewyraźne.

Jednak początkowo możemy nadwzroczność rozpoznać po następujących symptomach:

  • Odczuwane jest napięcie oczu, a także pieczenie i ból
  • Po długotrwałym czytaniu, pisaniu i siedzeniu przed komputerem odczuwany jest  dyskomfort w okolicy oczu lub ból głowy
  • U młodych osób niechęć do czytania oraz trudności ze skupieniem

Im wcześniej wykryta jest wada wzroku, tym lepiej. Osoby z nierozpoznaną dalekowzrocznością mają trudności z normalnym funkcjonowaniem. Dzieci z nieskorygowaną nadwzrocznością gorzej radzą sobie w szkole, maja problemy z koncentracją oraz z długotrwałą pracą w bliskich odległościach.

Możliwa korekcja:

Nadwzroczność korygowana jest „plusami”, czyli soczewkami o mocy plusowej, które wzmacniają moc układu optycznego i ustawiają ostry obraz na siatkówce.

Jest to możliwe za pomocą okularów korekcyjnych jak i soczewek kontaktowych.

Astygmatyzm
Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku spowodowana przez nieregularny kształt rogówki oka (przedniej, przejrzystej struktury na powierzchni oka) lub soczewki wewnątrzgałkowej. Obie te struktury w oku bez wad wzroku załamują światło wpadające do oka tak aby skupiało się ono na siatkówce. W przypadku astygmatyzmu widzenie może być zamazane zarówno przy obserwacji przedmiotów położonych blisko jak i daleko.

Mam astygmatyzm i co dalej?

Astygmatyzm to nie jest choroba, jest to po prostu efekt zmienionego kształtu przedniej części oka. Większość osób z wadą wzroku będzie miała niewielki astygmatyzm. Należy go korygować w momencie, kiedy wpływa on na jakość widzenia, wówczas można zastosować okulary lub soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm.

Prezbiopia
Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia – nazywana też często starczowzrocznością – to wada wzroku, która dotyka każdego mniej więcej po 40-tym roku życia. Soczewka wewnątrzgałkowa traci swoją elastyczność i coraz trudniej jest nam wyostrzyć obraz widziany z bliskich odległości. To przez prezbiopie, nawet jeśli dotychczas nie używałeś okularów, zaczynasz z nich korzystać „do czytania”. Jeszcze trudniej maja osoby, które już wcześniej posiadały wadę wzroku. Teraz czeka ich noszenie dwóch par okularów lub używanie okularów progresywnych.

Czy okulary do czytania można zastąpić soczewkami kontaktowymi?

Współczesne soczewki kontaktowe pozwalają nam radzić sobie nawet w korygowaniu prezbiopii. Są to soczewki tzw. multifokalne czyli wieloogniskowe, zawierają one w sobie moce do dali , do bliży oraz odległości pośrednich.

Multifokalne soczewki kontaktowe zastępują nam bowiem okulary progresywne czy też dwie pary okularów. Stosując tą formę korekcji nie musimy się już martwić, że zapomnimy którejś pary oprawek. Soczewka kontaktowa pozwoli dodatkowo zapomnieć o miejscowych zniekształceniach obrazu, konieczności odpowiedniego ustawiania głowy czy też ograniczeniach w polu widzenia. Prawidłowo dobrana multifocalna soczewka kontaktowa zapewnia ostre widzenie na każdą odległość i pozwala cieszyć się swobodą życia i dobrym, młodym wyglądem nawet osobom znacznie po 40-tce.

Mogą Cie zainteresować
Produkty z serii DAILIES®