Jak przechowywać soczewki?

Soczewki kontaktowe wymagają pielęgnacji i odpowiedniego przechowywania. Jeżeli zaniedbasz ten aspekt, ryzykujesz nie tylko ich uszkodzenie, ale również infekcje oczu. Dlatego pamiętaj, aby zawsze dbać o swoje soczewki. Jak to zrobić?


Gdzie przechowywać soczewki?

Najmniej wątpliwości budzi używanie soczewek jednodniowych. Te pakowane są sterylnie w blistry, a po użyciu po prostu się je wyrzuca – to wszystko. Zadbaj jednak o to, by opakowanie przechowywane było w bezpiecznym miejscu jak kosmetyczka lub plastikowe pudełeczko, a nie bezpośrednio w torebce czy w plecaku, gdzie może się uszkodzić.

Soczewki wielorazowe mogą być noszone tak długo, jak zaleca producent, a czas liczy się od otwarcia blistra. Oznacza to, że soczewki miesięczne można używać przez 30 dni, a potem trzeba wymienić je na nowe. Przez cały okres używania należy je przechowywać w specjalnym pojemniku, który można kupić osobno lub wykorzystać ten, który jest dostarczany wraz z pielęgnacyjnym płynem wielofunkcyjnym. Pojemnik również ma swoją datę przydatności – nie powinien być używany dłużej niż 30 dni. Dlaczego? To proste – aby na jego powierzchni nie rozwijały się mikroorganizmy.

Czyszczenie

Soczewki muszą pozostawać w pojemniku całkowicie zanurzone w płynie przez minimum 4 godziny, a w przypadku płynów oksydacyjnych przez minimum 6 godzin. Dokładny czas potrzebny do dezynfekcji jest podany przez producenta na opakowaniu płynu i może się różnić od opisanych powyżej. Zanim jednak włożysz je do pudełeczka, pamiętaj, że trzeba je wyczyścić. Zacznij od umycia rąk, zdejmij soczewki, a następnie polej je wielofunkcyjnym płynem pielęgnacyjnym, potrzyj opuszką palca wskazującego, ponownie przepłucz, a na koniec umieść w pojemniku i zalej płynem tak, by całkowicie je zakrył.

Przechowywanie a płyn do soczewek

Wybór płynów pielęgnacyjnych jest spory i trudno ocenić, który jest najlepszy i dlaczego. Opowiemy pokrótce o ich właściwościach, ale pamiętaj, żeby stosować preparat, który zalecił okulista lub optometrysta; na własną rękę nie zmieniaj tych zaleceń. Jeżeli chcesz wypróbować inny płyn, koniecznie skonsultuj to ze specjalistą ochrony wzroku.

Płyny wielofunkcyjne to powszechnie i najszerzej stosowane preparaty do płukania i dezynfekcji soczewek. Zawierają substancje dezynfekujące i nawilżające, środki czyszczące, które usuwają osady, a także konserwanty powstrzymujące rozwój drobnoustrojów. Takim wielofunkcyjnym preparatem  jest na przykład płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych Biotrue® od Bausch+Lomb, który doskonale czyści i dezynfekuje soczewki, a ze względu na zawarty w nim hialuronian – substancję nawilżającą naturalnie występującą w łzach, znacznie podnosi zwilżalność soczewek kontaktowych. Ponadto ma pH zbliżone dla łez, co wspomaga zachowanie naturalnej homeostazy oka i przyspiesza dopasowanie się soczewek do naturalnych warunków panujących na powierzchni gałki ocznej.

Innym rodzajem preparatów pielęgnacyjnych są płyny oksydacyjne – bez konserwantów podrażniających osoby o wrażliwych oczach i podatnych na alergie. W tym przypadku to nadtlenek wodoru jest odpowiedzialny jest za właściwości dezynfekcyjne płynu, a samo przechowywanie i czyszczenie soczewki za pomocą płynu oksydacyjnego nieco różni się od analogicznego postępowania z płynem wielofunkcyjnym. Pojemnik do przechowywania soczewek w większości popularnych płynów oksydacyjnych musi mieć dysk katalityczny (pojemniki takie dostarczane są wraz z płynem).

Czyszczenie soczewek przy pomocy płynu oksydacyjnego wymaga kilku kroków:

  • Dokładnie umyj ręce.
  • Sprawdź, czy w pudełku znajduje się krążek neutralizacyjny (dysk katalityczny).
  • Włóż soczewki do koszyczka.
  • Przepłucz soczewki płynem oksydacyjnym, na przykład EasySept®.
  • Pojemniczek napełnij płynem i umieść w nim soczewki, a następnie zostaw na min. 6 godzin.
  • Po 6 godzinach soczewki kontaktowe możesz założyć ponownie.
  • Wylej zawartość pojemnika i przepłucz go świeżym płynem oksydacyjnym. 

Tych kilka wskazówek wystarczy, by bezpiecznie przechowywać soczewki przez cały okres ich używania. Pamiętaj o przestrzeganiu czasów dezynfekcji, a także o zachowaniu zasad higieny przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek. Każdorazowo po upływie terminu przydatności wspominanych produktów wyrzuć je i zastosuj nowe.