Jak dbać o zdrowie oczu

Twoje oczy potrzebują właściwego traktowania i troski podobnie jak wszystkie inne narządy Twojego ciała. Właściwy sposób odżywiania i ochrona przeciwsłoneczna w tym pomoże.

Odpowiednia troska o zdrowie oczu może zminimalizować ryzyko typowych problemów ze wzrokiem czy przewlekłych schorzeń oczu.

DIETA DLA ZDROWYCH OCZU

Każdy zdaje sobie sprawę, jak istotne dla naszego ogólnego stanu zdrowia jest odpowiednie odżywianie. Tym samym korzystają na tym nasze oczy. Właściwa dieta stymuluje nasz organizm do wzrostu, obrony przed infekcjami, a także regeneracji, która wraz z wiekiem następuje wolniej. Może to niekorzystnie wpływać na zdrowie naszych oczu.

Z naukowych badań wynika, że istnieje powiązanie większego ryzyka AMD (zwyrodnienie plamki żółtej), występującego najczęściej u osób starszych a odpowiednią, zbilansowaną dietą.

Zdaniem naukowców pomaga ona też spowolnić proces pogorszającego się wzroku, a nawet zapobiec temu.

Składniki odżywcze kluczowe dla oczu

Cztery składniki odżywcze sprzyjające zdrowiu oczu:

1. Witaminy - przeciwutleniacze

Witaminy C i E są bogate w przeciwutleniacze, które pozytywnie wpływają na komórki i tkanki oka, tym samym spowalniając przebieg AMD (zwyrodnienie plamki żółtej). Poza tym uważa się, że witamina C minimalizuje ryzyko wystąpienia poważnego schorzenia, jakim jest zaćma.

2. Luteina i zeaksantyna

Badania pokazały, że substancje odżywcze posiadające właściwości antyoksydacyjne, tzw. karotenoidy, obniżają ryzyko i spowalniają przebieg przewlekłych schorzeń oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

3. Omega-3

Panuje przekonanie, że ten kwas tłuszczowy jest istotny dla wzroku niemowląt i dzieci. Dieta, w której brakuje kwasów omega-3 może mieć powiązanie z chorobami oczu i zwyrodnieniem plamki żółtej. Podobnie jak zespół suchego oka, schorzenie, które polega na tym, że oko nie produkuje wystarczającej ilości łez.

4. Minerały

Wchłanianie witamin i substancji odżywczych dla organizmu wspomagają cynk i miedź. Badania pokazują, że większe ilości witamin antyoksydacyjnych w korelacji z tlenkiem cynku i tlenkiem miedziowym mogą przyczynić się do spowolnienia postępu AMD (rodzaj miedzi) i pomóc spowolnić progresję (zwyrodnienie plamki żółtej).

Dieta dla zdrowia oczu

Poniżej przedstawiamy pięć rodzajów jedzenia, polecanego w profilaktyce chorób oczu:

5. Graj w zielone

Na korzyść zdrowia oczu wpływa też konsumpcja zielonych warzyw liściastych. Zawierają one luteinę i bogate w przeciwutleniacze witaminy. Najlepszym źródłem luteiny jest jarmuż, a po nim szpinak i natka pietruszki.

6. Dodaj szczyptę koloru

Karotenoidy odpowiadają za piękne kolory wielu owoców i warzyw. Ich najlepszym źródłem są kukurydza, kiwi, dynia, cukinia, czerwone winogrona i zielona lub pomarańczowa papryka. Są one również bogate w witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych, które są ważne dla zdrowia oczu.

7. Ryby mają głos

Tłuste ryby morskie to ważne źródło kwasów omega-3. Najwięcej mają ich łosoś, tuńczyk i makrela.

8. Jajka na 101 sposobów

Karotenoidy odpowiadają za żółto-pomarańczowe zabarwienie żółtka jaj. Są one jednym z najlepszych źródeł luteiny i zeaksantyny.

9. Więcej cynku!

Jeśli zależy nam na dostarczeniu do organizmu cynku - to najwięcej w przeliczeniu na porcję mają go ostrygi. Nieco mniej mają skorupiaki i wołowina. Najmniejsze ilości cynku mają również chleb, mleko i sery.

Dieta bogata w powyższe pokarmy - wpłynie pozytywnie na zdrowie nie tylko oczu, ale też całego organizmu.

REGULARNIE ODWIEDZAJ SPECJALISTĘ CHORÓB OCZU

Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety, należy pamiętać również o regularnych badaniach oczu.

Jakiego specjalistę wybrać?

Pierwszym krokiem może być wizyta u optyka, posiadającego uprawnienia optometrysty. Nasza wyszukiwarka pomoże Ci odnaleźć optometrystę najbliżej Ciebie. Możesz u niego poddać się badaniu wzroku. W razie wątpliwości, otrzymasz skierowanie do okulisty.

 

 


Niniejsza strona ma charakter informacyjno-reklamowy. Jest prowadzona i redagowana przez firmę Bezokularow.pl S.A., z siedzibą w 62-200 Gniezno, ul. Wrzesińska 44, NIP 784-247-26-48, REGON: 301637411 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000413308, która jest autorem materiałów i opracowań na stronie i ponosi pełną odpowiedzialność za jej zawartość. Przeznaczona jest dla mieszkańców Polski. Informacje przedstawione na tej stronie mają jedynie charakter informacyjny i poglądowy i nie stanowią podstawy do diagnozowania konkretnych stanów chorobowych u indywidualnych osób, a przekazywanie przez Bezokularow.pl S.A. ogólnych informacji odnośnie stanu zdrowia i wad wzroku nie zastępuje porady lekarza specjalisty. W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem należy udać się do właściwego lekarza specjalisty celem wykonania stosownych badań. Bezokularow.pl nie ponosi odpowiedzialności za samodzielne próby diagnozowania lub leczenia wad wzroku.

Wszystkie soczewki kontaktowe marki ACUVUE® posiadają filtr UV, który pomaga chronić rogówkę i wnętrze gałki ocznej przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Soczewki kontaktowe z filtrem UV NIE zastępują gogli lub okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, gdyż nie zakrywają całkowicie oczu i okolic wokół nich. Zaleca się korzystać z gogli lub okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV zgodnie z zaleceniami specjalisty.

ACUVUE®, 1-DAY ACUVUE® TruEye®, 1-DAY ACUVUE® MOIST®, 1-DAY ACUVUE® MOIST for ASTIGMATISM, 1-DAY ACUVUE® MOIST MULTIFOCAL, 1-DAY ACUVUE® DEFINE®, 1-DAY ACUVUE OASYS®, ACUVUE OASYS®, ACUVUE OASYS® for ASTIGMATISM i SOCZEWKA, KTÓRA ZMIENIA WSZYSTKOTM są znakami towarowymi firmy Johnson & Johnson Poland Sp. z o. o. 2017 © Johnson & Johnson Poland Sp. z o. o., ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa, Polska.
BO/2016/12/7836