Czym jest addycja?

Z wiekiem pojawiają się problemy związane z elastycznością oka. Sprawia to, że wzrok się pogarsza i dochodzi do tzw. zaburzeń akomodacji, czyli umiejętności zmiany kształtu soczewki w zależności od odległości od przedmiotu, który chcemy dostrzec. Wraz z upływem lat coraz więcej osób boryka się ze starczowzrocznością. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, to koniecznie musisz dowiedzieć się, czym jest addycja.


CZYM JEST STARCZOWZROCZNOŚĆ?

Starczowzroczność, czyli prezbiopia, to problem, z którym boryka się wiele osób między 40., a 50. rokiem życia. Ten problem często kojarzony jest z koniecznością wyciągnięcia rąk i oddalenia od siebie przedmiotu z tekstem, który chcemy przeczytać. np. etykiety produktu, aby móc widzieć wyraźniej. To właśnie pogorszenie ostrości widzenia z bliska, jest jednym z objawów prezbiopii. Coraz trudniejsze staje się wtedy czytanie lub oglądanie z mniejszej odległości bez założenia soczewek kontaktowych lub okularów. Co ciekawe może to dotyczyć nie tylko osób z wadą wzroku, ale też każdego, kto dotychczas na oczy nie narzekał. Jeśli zaczął dotyczyć Ciebie ten problem wypróbuj soczewki progresywne.

4 sposoby na lepsze widzenie ze starczowzrocznością:

  • noszenie okularów do czytania,
  • noszenie odpowiednich soczewek kontaktowych, np. soczewek progresywnych,
  • używanie lupy,
  • noszenie okularów progresywnych lub dwuogniskowych.

ADDYCJA — CO TO JEST?

Przy problemie, jakim jest prezbiopia (starczowzroczność), konieczna jest dodatkowa korekcja, którą nazywamy addycją. W takim przypadku soczewki progresywne lub okulary dopasowane są nie tylko na podstawie rodzaju oraz wielkości wady wzroku, krzywizny (BC) i średnicy (DIA) soczewki.

Addycja to tzw. dodatek do mocy. Obliczana jest ona jako różnica między korekcją do widzenia bliży, czyli w bliskich odległościach oraz dali (z dalszej odległości). Kiedy lekarz prawidłowo odczyta obie wartości, będzie w stanie za pomocą addycji wyeliminować problem związany ze starczowzrocznością. Dzięki temu osoba z prezbiopią będzie mogła dobrze widzieć we wszystkich odległościach. To wszystko zasługa poprawionego mechanizmu akomodacji, czyli procesu dostosowania oka do prawidłowego widzenia z różnych odległości.

Wszystko to sprawi, że znów powrócisz do swoich ulubionych czynności, np. czytania książek czy oglądania filmów z napisami. Zyskasz też możliwość ostrzejszego widzenia z wielu różnych odległości jednocześnie.

ADDYCJA W PRAKTYCE

Po badaniu wzroku otrzymujesz receptę, gdzie podanych jest wiele wartości. Jedną z nich jest moc (wielkość) wady wzroku, czyli tzw. sfera dla prawego i lewego oka w zależności od tego, czy mowa o dali, czy o bliży. Właśnie przy pomocy tych danych możesz skutecznie obliczyć addycję.

Wystarczy, że odejmiesz korekcję (moc) sferyczną dali od bliży. W większości przypadków otrzymana wartość powinna mieścić się w przedziale od 0,75 do 3,50 dioptrii. Będzie więc ona dodatnia.

By obliczyć addycję, musisz odjąć najpierw wartości związane z jednym okiem np. prawym, a później z drugim, np. z lewym. Uzyskasz w ten sposób liczbę niezbędną przy doborze prawidłowych soczewek kontaktowych w przypadku starczowzroczności. Warto też zaznaczyć, że uzyskane wartości mogą różnić się od siebie, ale też zdarza się, że są one jednakowe.

Co ciekawe w przypadku dalekowzroczności zazwyczaj wartości są takie same, a przy krótkowzroczności różnią się od siebie.

Niezwykle istotne jest to, aby specjalista dokonał poprawnych pomiarów addycji, gdyż będzie miało to wpływ nie tylko na Twój aktualny komfort życia, ale też może spowodować szybsze pogarszanie się wzroku w przyszłości. Nie ma też sensu opierać się jedynie na własnych wyliczeniach, gdyż to zbyt poważna sprawa, którą lepiej pozostawić lekarzowi.

Jak obliczyć addycję?

Addycja stanowi różnicę wartości mocy do dali i bliży. W związku z tym oblicza się ją poprzez odjęcie od mocy do bliży moc do dali. Należy pamiętać, że wartość addycja jest zawsze dodatnia, oraz zmienia się o 0,25 dioptrii. Oblicza się ją kolejno dla prawego oraz lewego oka.

Jeśli posiadasz pełne parametry mocy sferycznych, obliczenie addycji stanowi jedynie prosty rachunek matematyczny.

Przykład:

  1. Jeśli dla oka prawego Twoje moce wynoszą -2,50 dioptrii dla dali i -1,00 dla bliży to różnica między tymi wartościami wynosi 1,50 dioptrii. Zatem addycja dla oka prawego przy podanych mocach wynosi 1,50 dioptrii.

    (-1,00)-(-2,50) = -1,00 + 2,50 = +1,50
     
  2. Jeśli dla oka lewego Twoje moce wynoszą -1,25 dioptrii dla dali i +0,50 dla bliży to różnica między tymi wartościami wynosi 1,75 dioptrii. Zatem addycja dla oka lewego przy podanych mocach wynosi 1,75 dioptrii.

    (+0,50)-(-1,25) = +0,50 + 1,25 = +1,75

Addycja a wiek

Zbliżający się 40. rok życia może, ale nie musi oznaczać problemów z widzeniem. Warto wspomnieć, że pojawiająca się wtedy prezbiopia jest procesem fizjologicznym i dotyka każdego, prędzej lub później.

Istnieją pewne zależności określające wzrost wartości addycji w zależność od wieku.

Wielu doświadczonych specjalistów przyjmuje za zasadę, że od 40. roku życia, wartość addycji wzrasta o około 1,00 dioptrię co 10 lat. Istnieją również specjalistyczne tabele, które mają pomóc badającemu podczas weryfikacji czy dana wartość addycji mieści się w przedziale normy dla wieku.

Sugerując się wspomnianymi pomocami, np. dla wieku 40 lat addycja nie powinna przekroczyć 0,75 dioptrii, dla 54 lat maksymalny próg to 2,00 dioptrii, natomiast dla 70 lat, nie powinna być większa niż 3,00 dioptrii.

Warto zauważyć, że są to wartości poglądowe, przyjęte za normę, jednak mogą zostać przekroczone w sytuacjach rzeczywistej konieczności.

WIEK ADDYCJA
40 lat 0,75 D
44 lata 1,00 D
47 lat 1,25 D
49 lat 1,50 D
51 lat 1,75 D
54 lata 2,00 D
58 lat 2,25 D
63 lata 2,50 D
67 lat 2,75 D
70 lat 3,00 D

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię